Posts

Showing posts from June, 2026

Criza lu' 35

Image
Prima alergare dupa 7 ani. Life got so heavy today, I just had to do something. Asadar, m-am dus la Decathlon. Si mi-am luat haine de alergat. Cele mai ieftine, evident. Am cheltuit in total 144 lei pe adidasi, pantaloni scurti si tricou. Daca ma va tine, imi voi lua adidasi Nike pentru ca da, orice efort fizic necesita incaltari de calitate. Dar momentan it's a big IF. Daca ma tine.  Also, neasteptat de comozi acesti adidasi la 70 lei. Absolut remarcabil. Amuzant este ca mi-am luat pantaloni foarte scurti. La 25 de ani cand eram alergatoare nu as fi indraznit asa ceva. Aveam acelasi numar de kilograme, insa picioarele erau foarte tonifiate de la alergat. Da, cat trebuie sa va mai repet ca activitatea fizica, in absenta deficitului caloric alimentar, nu slabeste? Asa cum nici plamanii mei nu sunt curati pentru ca am alergat 3 km. Apropo, alergatorii fumatori beneficiaza de ceva ce un simplu alergator sau simplu fumator nu: tigara de dupa alergat e legendara . Si da, sunt multi aler...

Economia idealismului si ciupercile tineretii

Image
 Am maine o testare si sunt agitata, cum nu am mai fost demult. Ultima data cand am fost asa de agitata a fost inainte de prima intalnire cu Andrei. Ce sunt primele intalniri daca nu o testare? Hm. Gramatica e necesara . Ar fi foarte bine daca stie si ceva engleza. Pe logica trebuie sa stea bine. Si pe iq. Ideal ar fi si pe economie, ca altfel suntem pamant de flori  amandoi. Desigur, daca stie si ce sunt aia peleti , e super. Eu la testarea anterioara nu am stiut. A trebuit sa scriu despre un cazan pe peleti  si am fost convinsa ca acel cazan era pe ... paleti  si era un typo acolo si am sfarsit prin a scrie despre un cazan...pe paleti. Si am mancat astazi economie pe paine. L-am rugat pe Chat GPT sa imi conceapa teste pana cand saracu' mi-a zis: Da'tu n-ai un iubit pe care sa il stresezi? Mai lasa-ma in pace, femeie, stii tot, relaxeaza-te. Astazi am bagat cifre de afaceri si adaosuri si marje si procente  incat m-am simtit din nou in clasa a 11-a, sechestrata...